Expedice kovárna Sovinec

05.12.2019

Exkurze

Dne 5.12 jsme vyrazili na exkurzi na kovárnu pana mistra. Cesta byla samý kopec a chvílemi to vypadalo, že se tam s autem daným školou ani nevyhrabeme. Zhruba po 40-ti minutách zápolení na cestách jsme se tam ale dostali. Kovárna je vcelku malá "2 patrová" budova. V přízemí je prostor kovárny a v druhém patře, respektive v podkroví, je obytný prostor. Kovárna čítá 2 buchary: jeden pérový (síla z vačky se přenáší na kladivo pomocí listového pera) a druhý je pneumatický a čítá kladivo o 80 kg a zvládá 200 úderů za minutu. Uložení těchto dvou bucharů je velmi dobře provedeno a vibrace jsou cítit pouze zlehka. Na můj vkus je zde až moc kleští, ale jak nám bylo řečeno, každé mají svoje využití a jsou jedinečné. To samé s kladivy, každé je na jinou práci. Po kovárně bylo možno vidět ukázky chladných zbraní, alespoň myslím, že tak nám to bylo popsáno. Jedná se o meče a sekery. Pan mistr Holíček nám předvedl kutí kladiva, výrobu damaskuské oceli a také kutí lístečku. Předvedl kutí pod oběma buchary a taktéž i ručně pomocí kladiva na kovadlině. Byl nám vysvětlen postup výroby damaskuské oceli a (jak již bylo zmíněno) také její následné kutí. Po vykutí a vybroušení se ocel ponoří do kyseliny, mám tušení že do 15% roztoku kyseliny sírové. Následně se na oceli vyleptá kresba, respektive se jedná o plátky méně kvalitní oceli, jenž kyselina vyleptá. Při příležitosti ukázky výroby damaskuské oceli nám bylo taktéž vysvětleno kovářské svařování. A tím exkurze na kovárně skončila.

Následně jsme naskákali do auta a vyrazili směr hrad...  Tam nám bylo na mříži ukázáno, jak se zhruba konstrukce dané mříže provádí. Cestou do školy jsme projeli vesnicí Štarnov, kde jsme se byli podívat na kované výrobky z každoročního sjezdu kovářů. Jednalo se o kovanou zvoničku, pár kovaných a zajímavě zpracovaných laviček a dva kované pavouky. Myslím, že tato exkurze nám byla velmi prospěšná už jen z důvodu vidět mistra jak ková ve svém přirozeném prostředí, a tudíž nám toho může více ukázat, povysvětlovat a i předvést.

Martin 3TTS


Výlet (exkurze) na Sovinec do kovárny byl pro mě úžasný zážitek. Jak ta cesta, tak kovárna. V kovárně jsem byl poprvé. Pan mistr Holíček nám vysvětlil např. jak stroje v kovárně fungují a jaké je jejich využití v praxi. Ukázal nám taky výrobky, které vyrobil. Jsem velmi rád, že nás tam vzal. Vysvětlil nám taky, jak se vyrábí ocel, chladné zbraně a další. Líbilo se mi všechno. Byla to zábava a nauka dohromady. Pan mistr nám ukazoval, jak se vyrábí kladivo a bylo to velice zajímavé. Nažhavil materiál, zapnul stroj a začal vytvářet samotné kladivo. Stroj se závažím 80 kg pracoval silně, potom mistr rychle přenesl nedokončený výrobek zpět do žhavého ohně, kde ho žhavil a tak připravoval k dalšímu tvarování. Po dokončení tvarování přišlo vytváření díry pro rukojeť kladiva. Kladivo se ani nestačilo vzepřít a už v něm byla díra. Dále nám ukazoval meče, sekery a kopí, které byly vytvořeny na milimetr přesně podle jejich skutečného vzhledu (což je úžasné). A v neposlední řadě nám také vysvětlil využití kyseliny v kovářství.

David 1SMI


5. 12. 2020 nás pan mistr Holíček vzal na výlet místo školy, bylo to fajn než furt sedět ve škole na zadku. Odjeli jsme někam za Šternberk a po cestě viděli dost hezkých a zajímavých věcí, jak jsme dorazili na místo, tak nás pan mistr vzal dovnitř a viděli jsme hodně drahých strojů a ručně vykovaných věcí, které sám pan mistr udělal. Jak jsme si to prohlédli tak nám vše pan mistr ukázal co a jak funguje, nasadil si zástěru a nažhavil kov na teplotu která má být a ukoval kladivo pomocí bucharu což je obrovský stroj který tluče silou 80kg. Dozvěděl jsem se nějaké dobré věci například že všechny kleště si každý kovář musí vyrobit sám. Jak naše exkurze skončila tak jsme se jeli podívat na hrad který byl pár metrů od kovárny, našli jsme tam kočku Garfielda a tak jsme s ní udělali peace fotku. Výlet se mi moc líbil a bylo skvělé vidět naživo věci které jsem nikdy neviděl.

Michal 1SMI